Wycieczka TRÓJMIASTO - HEL

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do GDAŃSKA, zwiedzanie miasta i m.in.: spacer słynną ulicą Długi Targ: Dwór Artusa, Fontanna Neptuna, Zielona Brama. Następnie przejście w kierunku Żurawia — symbolu miasta; jest to zabytkowy dźwig portowy, najstarszy z zachowanych w Europie. Dalej przejście ulicą Mariacką uznawaną za jedną z najpiękniejszych uliczek Europy, oddającą niepowtarzalny klimat i charakter dawnej zabudowy Gdańska. Niegdyś tutejsze kamienice zamieszkiwane były przez zamożnych kupców i złotników— dzisiaj charakteru ulicy nadają przede wszystkim zebrane w jednym miejscu sklepiki z bursztynem, złotem i biżuterią. Przejście w kierunku Bazyliki Mariackiej, największej w Europie gotyckiej świątyni wybudowanej z cegły. Wejście na wieżę, z której podziwiać można panoramę miasta i Morze Bałtyckie. W programie ponadto: Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Złota Brama i Brama Wyżynna. Zakwaterowanie w obiekcie na terenie Trójmiasta, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do GDYNI, prężnie rozwijającego się miasta portowego, atrakcyjnie łączącego funkcje handlowe, turystyczne i rozrywkowe. Spacer Skwerem Kościuszki, jednym z ulubionych miejsc zarówno turystów, jak i mieszkańców. Największą atrakcją są cumujące przy nabrzeżu zabytkowe okręty, m.in. Okręt- Muzeum ORP „Błyskawica”, a także statki żeglarskie. Następnie zwiedzanie Akwarium Gdyńskiego — można tu zobaczyć niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata, np. z Afryki, Ameryki Północnej. Kolejny punkt programu to Centrum Nauki EXPERYMENT — interaktywna wystawa, której główną ideą jest nauczanie poprzez zabawę. Wystawa główna podzielona jest na 4 strefy tematyczne. Pierwsza z nich, Hydroświat zaprasza do poznania tajemnic wodnego świata — budując tamy, zapory czy tworząc wodne wiry będzie nieokiełznany żywioł! Drzewo Życia to wystawa skupiająca się na zagadnieniach przyrodniczych, gdzie zwiedzający będą mogli z bliska podejrzeć zachowania zwierząt, a nawet zobaczyć świat ich oczami. Będzie można też odczuć na własnej skórze trzęsienie ziemi i podziwiać przyrodniczy foto- plastykon. Wystawa Niewidoczne Siły pokaże fizyczny wszechświat bez uciekania się do wzorów i wykresów. Zagadki dotyczące środka ciężkości, ciśnienia, magnetyzmu czy fal dźwiękowych staną się dziecinnie proste. Dodatkowo w sekcji Akcja — Człowiek czeka wyprawa w głąb ludzkiego ciała. Przejazd do SOPOTU — spacer reprezentacyjną ulicą Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwaną Monciakiem. To główny deptak uzdrowiska, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego. W parterach kamienicz przełomu XIXiXX wieku, ale także bardziej współczesnych obiektach, jak Krzywy Domek znajdują się kawiarnie i sklepiki. Następnie wejście na Molo, będące najdłuższą tego typu konstrukcją drewnianą w Europie (512 m). Obiekt składa się z 2 części — drewnianej i lądowej. Część lądowa (Skwer Kuracyjny) to plac, na którym znajdują się m.in. zabytkowa fontanna i latarnia morska. Część drewniana obejmuje pokłady dolne oraz pokład boczny, umożliwiające przybijanie statków. Powrót do obiektu, obiadokolacja nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd na PÓŁWYSEP HELSKI. Pierwszym punktem pro- gramu będzie wizyta w latarni morskiej, z której rozpościera się widok na cały Cypel Helski. Obecna latarnia, w XIX wieku była inna, została zbudowana w 1942 roku, a jej wysokość to prawie 42 m. Następnie Cypel Helski. Po drodze można zobaczyć pozostałości tzw. Rejonu Umocnionego Hel, czyli kompleksu umocnień wybudowanego w latach 30- tych XX wieku. Kształt Cypla, który zbudowany jest wyłącznie z piasku, zmienia się w zależności od wahań poziomu morza, falowania i wiatru; głębokość morza przy samym cyplu to 60 m. Kolejny punkt programu to Fokarium, jest częścią Stacji Morskiej, naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Największą atrakcja są pokazy karmienia fok. Niedaleko fokarium znajduje się Muzeum Rybołówstwa. Można w nim zobaczyć stare łodzie, kutry, a z wieży kościelnej obejrzeć panoramę Helu. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień | WESTERPLATTE. Przejazd na Westerplatte — miejsce wybuchu IlWojny Światowej i pierwszy bastion obrony Polski. Tu znajduje się charakterystyczny pomnik, który z oddali przypomina miecz wbity w ziemię po rękojeść. Na Westerplatte można zwiedzać nie tylko pole bitewne, ale również cmentarz poległych żołnierzy oraz ruiny fortyfikacji, które dziś są już zabytkami.

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe iparkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.