Wycieczka LUBLIN I OKOLICE

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do LUBLINA, zwiedzanie miasta, m.in.: Wzgórze Zamkowe z Zamkiem Lubelskim i Kościołem Trójcy Świętej — zamek pierwotnie został zbudowany w XII wieku, potem był wielokrotnie przebudowywany; w latach 1831-1954 wykorzystywany był jako więzienie; Kaplica Zamkowa jest jednym z najcenniejszych i najciekawszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polce i Europie — we wnętrzu tej gotyckiej świątyni w 1418 roku wykonano bezcenne malowidła bizantyjsko-ruskie, następnie Brama Grodzka, Bazylika ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego — mieścił się tu najwyższy sąd apelacyjny Korony Królestwa Polskiego | Rzeczpospolitej, Archikatedra, Brama Krakowska, Nowy Ratusz, deptak i Plac Litewski. Następnie zwiedzanie Muzeum na Majdanku, które powstało w listopadzie 1944 roku naterenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Jest instytucją podległą bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą, edukacyjną i naukową. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas Il wojny światowej, w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz obozów zagłady w Bełżcu i Sobiborze. Zakwatew roboiekwciea wn Luiblienie , obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do PUŁAW, których początki sięgają XVI wieku. Była to wówczas osada handlowo-rybacka, obecnie jest to ośrodek naukowy i turystyczny. Chlubą miasta jest XVII- wieczna barokowa rezydencja Lubomirskich, w późniejszym czasie przebudowana. Od XVIII wieku, gdy stała się własnością rodziny Czar- toryskich, Puławy na kilkadziesiąt lat stały się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego w Polsce. Konkurowały nawet z dworem królewskim Stanisława Augusta Poniatowskiego. W tym czasie wzniesiono nowe budowle, w tym pałacyk Marynki i kościół Najświętszej Maryi Panny wzorowany na rzymskim Panteonie. W parku typu angielskiego stoi pawilon wzorowany na antycznej świątyni w Tivolli, zwany Świątynią Sybilli oraz Domek Gotycki. To w nim Czartoryscy umieścili pierwsze w Polsce muzeum zbiorów i pamiątek histo- rycznych. Świątynię Sybilli można znaleźć na kartach krótkiego opowiadania Bolesława Prusa, którego wyraźnie zainspirował twórczo puławski park. Puławy są siedzibą wielu instytutów naukowo-badawczych. W mieście odbywają się ogólnopolskie spotkania teatrów lalkarskich oraz międzynarodowe warsztaty jazzowe. Przejazd do NAŁĘCZOWA, niekiedy zwanego „miastem-ogrodem”. Urzeka licznymi zabytkami, starymi kamienicami i pięknym Parkiem Zdrojowym. W Nałęczowie rosną ciekawe okazy roślinne, a spacerując uliczkami tego niewielkiego miasteczka obejrzeć można wiele atrakcyjnych historycznie i architektonicznie miejsc. Pałac Małachowskich, Park Zdrojowy czy Muzeum Bolesława Prusa przyciągają turystów i są ciekawym urozmaiceniem pobytu w Nałęczowie. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do Muzeum Zamoyskich w KOZŁÓWCE. Zwiedzanie kompleksu: Pałac — wzniesiony około 1742 rokuwg projektu Józefa Fontany; we wnętrzach zachował się autentyczny wystrój z przełomu XIX i XX wieku; Kaplica — wzorowana na kaplicy królewskiej w Wersalu, skąd skopiowano sztukaterie, kolumnadę, ołtarz i prospekt organowy; na łączniku między pałacem a kaplicą umieszczone zostały popiersie i tablica dedykacyjna upamiętniające postać Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wykonane dzięki życzliwości i hojności wielu fundatorów. W pawilonie północnym (dawnej powozowni) mieści się jedyna w Polsce i nieznana w innych krajach europejskich Galeria Sztuki Socrealizmu. Ta niezwykła wystawa ma charakter polityczno-dydaktyczno-artystyczny, gdyż przez umiejętnie dobrane eksponaty ostrzega przed wszelkimi przejawami sztuki sterowanej przez rządy totalitarne. Galeria prezentuje najciekawsze prace ze znajdujących się w Muzeum wielkich zbiorów sztuki pierwszej połowy lat 50., które liczą ponad 1600 rzeźb, obrazów, rysunków, grafik iplakatów.Od 2002 roku udostępniona jest ekspozycja poświęcona dawnym podróżom, na której można zobaczyć historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz różnego typu uprzęże końskie, zabytkowe siodła i akcesoria jeździeckie, szereg ciekawych przedmiotów podróżnych oraz ciekawostki zdziedziny sportu iturystyki. Powrót na miejsce zbiórkiw godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki wybierając elementy z programu Sandomierz i okolice.

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.