Wycieczka OPOLE - ZAMKI WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do OPOLA, zwiedzanie miasta, w programie m.in.: Wieża Piastowska, która została zbudowana w XIII wieku jako stołp dla zamku książęcego, Staw Zamkowy — pierwotnie w tym miejscu była fosa otaczająca zamek książęcy; w 1930 roku zamek został rozebrany, a z części fosy utworzono staw, po którym w okresie letnim pływały łódki, natomiast w okresie zimowym staw wykorzystywany był jako lodowisko, Opolska Wenecja — na dawnych murach obronnych miasta, tuż nad Młynówką (prakoryto Odry), wybudowano kamienice i spichlerze, wyglądają jak zanurzone w wodzie — przypominają do złudzenia włoską Wenecję, Most Groszowy — jego nazwa pochodzi od pobieranej tutaj dawniej opłaty jednego grosza za przejście, Muzeum Śląska Opolskiego, gromadzące eksponaty z zakresu archeologii i historii miasta, Rynek i zabudowa Starego Miasta — zasadniczy kształt opolskiemu Rynkowi nadano w średnio- wieczu; początkowo zabudowa wokół Rynku była drewniana, ale ze względu na częste pożary zaczęto wznosić domy murowane; podczas II wojny światowej, w 1945 roku Rynek uległ dużym zniszczeniom, większość zabytkowych kamienic została zrównana z ziemią, a te które mniej ucierpiały po wojnie odbudowano w stylu nawiązującym do baroku, Katedra Podwyższenia Krzyża Świętego — obecny kościół powstał w XV wieku i był wielokrotnie przebudowywany; dzięki wieżom o wysokości 73 metrów jest najwyższą budowlą w mieście. Ostatni punkt programu to Muzeum Polskiej Piosenki, założone w 2007 roku; prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu, katalogowaniu, konserwowaniu i udostępnianiu zbiorów dotyczących polskiej piosenki. Zakwa- terowanie w obiekcie w Opolu lub okolicach, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do BRZEGU, zwiedzanie Zamku Piastów Śląskich. Zamek zaliczany jest do klasy „o”, jest jedną z najpiękniejszych budowli renesansowych na Śląsku, a brama główna zamku porównywana jest wartością architektoniczną do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Obecny kształt zamku pochodzi z przebudowy i rozbudowy przeprowadzonej w latach 1532 - 1560, a niewąt- pliwie inspiracją tej budowli był krakowski Wawel. Pierwsze wzmianki o istnieniu w Brzegu zamku książęcego pochodzą z 1235 roku. Obecnie w wyremontowanych salach mieści się Muzeum Piastów Śląskich, a Zamek udostępniony jest zwiedzającym. Można zobaczyć tu zbiory rzeźby, malarstwa śląskiego, medalierstwa i numizmatyki, pergaminów i starych woluminów. Warto obejrzeć dużą makietę Brzegu z wyobrażeniem miasta z XVII wieku. Zamek nie pozostaje martwym pomnikiem historii, włącza się w życie współczesne organizując uroczystości o charakterze państwo- wym i regionalnym. Następnie zwiedzanie ZAMKU W MOSZNEJ — jest on jednym z naj- bardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Zadziwia fantazją twórców, pomysłowością detalu i wspaniałością ogółu. Zbliżająsci ę do zamku, trudno oprzeć się wrażeniu, że wkracza się do czarodziejskiego świata baśni... Cały zespół pałacowo-parkowy był rezydencją niemieckiego rodu Tiele-Wincklerów od połowy XIX wieku do końca II wojny światowej. Zamek w Mosznej, zgodnie z fantazją Franza-Huberta Tiele-Wincklera, ma 365 pomieszczeń i 99 wież, z których budowla słynie. Każdego roku w maju odbywa się w zamku Muzyczny Festiwal Kwitnącej Azalii - festiwal muzyki klasycznej. Zamek otacza olbrzymi park ze starodrzewiem, rozłożystymi krzewami azalii i rododendronów oraz piękną aleją lipową. W pobliżu znajduje się nekropolia kryjąca prochy dawnych właścicieli Mosznej. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do ROGOWA OPOLSKIEGO, gdzie znajduje się wśród starodrzewu piękny renesansowo-klasycystyczny zamek z dziedzińcem, z dwóch stron zamkniętym pięknymi krużgankami. Zamek w Rogowie jest własnością Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Mieszczą się tu najcenniejsze zbiory biblioteczne — starodruki, rękopisy i zabytkowa kartografia. Zamek jest udostępniony dla turystów, można tu zwiedzać wystawę poświęconą historii książki. Następnie przejazd do PARKU MINIATUR SAKRALNYCH OLSZOWA. Główną jego atrakcją jest przepiękny duży ogród, w którym znajduje się 15 miniatur najładniejszych bazylik i katedr katolickich w Polsce oraz na świecie. Wszystkie miniatury wykonane są w skali 1:25, toteż łatwo je porównać i wyobrazić sobie skalę ich wielkości, największa miniatura ma wysokość prawie 5 metrów. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczornych.

DODATKOWO

Istnieje możliwość przedłużenia wycieczki o 1 dzień /JURAPARK KRASIEJÓW. Park Dinozaurów w Krasiejowie to piękny i nowoczesny park rozrywki. Efektowne i gigantyczne dinozaury w Krasiejowie ustawione są wzdłuż ścieżki edukacyjnej o długości 1500 m. W Parku zobaczyć można ponad 200 modeli gadów i płazów, tym samym jest to największy dinopark w Europie! Poza dinozaurami w Krasiejowie odwiedzić można Tunel Czasu - niezwykle tajemnicze i ciekawe miejsce, które przenosi nas w czasy, kiedy jeszcze nie istniała Ziemia. Przy użyciu przeróżnych technik multimedialnych można zobaczyć jak powstał Układ Słoneczny, Ziemia i pierwsze formy życia. Kolejne atrakcje to Prehistoryczne Oceanarium oraz Park Ewolucji.



CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe iparkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.