Wycieczka KARKONOSZE

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do WAŁBRZYCHA do Exploraparku — Parku Nauki i Techniki, którego głównym przesłaniem wystaw jest stworzenie dzieciom i młodzieży warunków do interaktywnej edukacji; mają one przyczyniać się do tego, by młodym ludziom, poprzez kontakt z nauką i techniką, ułatwić zrozumienie świata i pokazać, że nauka i technika są integralną częścią codzienności. Dla grup szkolnych możliwość organizacji lekcji wg wybranego tematu: Twierdzenie Pitagorasa, Matematyka a sztuka, Fraktale, Zabawy z sześcianem, Matematyka w przyrodzie, Mozaiki. Następnie przejazd do Zamku Książ, będącego jednym z największych zamków w Polsce i Europie i jednocześnie największym zamkiem na Dolnym Śląsku, zwiedzanie. Zakwaterowanie w obiekcie w Karpaczu lub okolicach, obiadokolacja, nocleg.

2 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do KARPACZA. Spotkanie zprzewodnikiem górskim, wyjazd kolejką linową na Kopę. Następnie wycieczka piesza na Śnieżkę, najwyższy szczyt Karkonoszy oraz Sudetów. Na szczycie panuje specyficzny klimat, dlatego wykształciła się tu roślinność alpejska. Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem. Na szczycie znajduje się barokowa kaplica pod wezwaniem św. Wawrzyńca — patrona prze- wodników oraz obserwatorium meteorologiczne. Możliwość zejścia pieszo do Karpacza lub zjazdu kolejką linową. Następnie zwiedzanie wnętrza Kościoła Wang, który został wzniesiony na wzór najlepszych przykładów skandynawskiego drewnianego budownictwa sakralnego. Stanowi bezcenne dzieło dawnej sztuki nordyckiej. Kościół Wangzostałzbudowany na przełomie XIIiXIII wieku w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad Jeziorem Vang. Stąd wywodzi się jego nazwa. W 1842 roku postanowiono przenieść kościół w Karkonosze, aby mógł służyć ewan- gelikom mieszkającym w Karpaczu i okolicach. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie. Przejazd do SZKLARSKIEJ PORĘBY, wizyta w Leśnej Hucie, gdzie na oczach zwie- dzających wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób, po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form kuglerskich, co nadaje produ- kowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego. Następnie przejazd do JELENIEJ GÓRY, zwiedzanie miasta trasą Mały Trakt Śródmiejski, który przebiega m.in. przez Wzgórze Krzywoustego, Basztę Grodzką, Wieżę Zamkową, Plac Ratuszowy, Cerkiew Prawosławną oraz odrestaurowane budynki przy ulicy Bankowej. Kolejnym punktem programu będzie pobyt na Termach Cieplickich, parku wodnym zloka- lizowanym w uzdrowiskowym centrum Jeleniej Góry. Proponuje swoim gościom gamę ciekawych atrakcji, m.in.: zjeżdżalnie rurowe i trzytorową zjeżdżalnię rodzinną, leżanki wodne, jacuzzi, bicze i płaszcze wodne, dziką rzekę i huśtawkę wodną. Powrót do obiektu, obiadokolacja, nocleg.

4 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do ŚWIDNICY, zwiedzanie Kościoła Pokoju, którego historia sięga XVI wieku, kiedy to przez ten teren zaczęły się przetaczać wojny, zarazy i pożary, które oprócz wielu istnień ludzkich pochłonęły również wszystkie budowle sakrCzęastlo znmieenia.jąc a się władza była wciąż naciskana na wydanie pozwolenia na budowę nowego kościoła przez okolicznych mieszkańców, jednak problemem było, że kolejni zarządcy byli innego wyznania. ltak cesarz Ferdynand IIl na skutek nacisków Szwedów wydał pozwolenie dzięki któremu można było wybudować kościół poza terenem miasta ale tylko przy pomocy drewna, słomy, gliny i piasku. Zezwolono na 3takie kościoły: w Świdnicy, Jaworze i Głogowie, z czego tylko ten dotrwał do dzisiejszych czasów. W 2001 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Następnie przejazd do Zamku Grodno, wzniesionego na szczycie wzgórza Choina w północnej części Gór Sowich. Jest jednym z bardziej malowniczo położonych zamków na Śląsku. Jego dzieje sięgają zamierzchłych czasów, według jednej z legend nawet 800 roku. Zamek pozostaje dziś półruiną, gdzie możemy zobaczyć zarówno fragmenty średniowiecznych murów, jak i odrestaurowane sale książęce. Po zwiedzaniu zamku przejazd w stronę Sztolni Walimskich. Podziemna trasa turystyczna w kompleksie Rzeczka jest pozostałością po jednym z najbardziej tajemniczych przedsięwzięć górniczych i budowlanych prowadzonych w czasie Il wojny światowej przez Ill Rzeszę w Górach Sowich; wewnątrz panuje temperatura 5-79C. Powrót na miejsce zbiórki w godzinach wieczor- nych.

DODATKOWO

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, 3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.