Wycieczka JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA

1 DZIEŃ

Zbiórka uczestników (godzina zależna od miasta wyjazdu). Przejazd do OJCOWSKIEGO PARKU NARODOWEGO, najmniejszego parku naro- dowego w Polsce. Obejmuje on malowniczą Dolinę Prądnika, w której nagromadziły się ostańce skalne o charakterystycznych kształtach i nazwach. W programie zwiedzanie Ruin Zamku w Ojcowie; z dawnego zamku zachowały się jedynie resztki murów obronnych i części mieszkalnej, wieża i brama wjazdowa. Można stąd obejrzeć panoramę całej Doliny Prądnika. Spacer doliną, zwiedzanie Groty Łokietka — największej spośród wszystkich znanych na terenie parku jaskiń. Składa się z kilku korytarzy i dwóch dużych sal: Rycerskiej i Sypialni oraz dwóch mniejszych. Dalsze zwiedzanie — Kaplica „Na Wodzie” p.w. św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika) położona w miejscu dawnych łazienek zdrojowych, które przerobiono na obiekt sakralny w 1901 roku. Kaplica usytuowana jest ponad potokiem na betonowych podporach, co wiązało się według miejscowej tradycji z zarządzeniem cara Mikołaja Il, zabraniającym budowy obiektów sakralnych na ziemi ojcowskiej, wobec czego kaplicę zbudowano "na wodzie". Przejazd do PIESKOWEJ SKAŁY. Zwiedzanie Zamku w Pieskowej Skale — stanowił on ważne ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym broniącym drogi handlowej z Krakowa na Śląsk. Dziś należy do czołówki nielicznej grupy zabytków polskiego Odrodzenia. W 1557 roku zamek przebudowano, wzorując się na wawelskiej rezydencji. Po wojnie całkowicie go odrestaurowano i przywrócono kształt z okresu największej świetności z XVII wieku. Przy samym zamku znajduje się Maczuga Herkulesa — symbol Parku Narodowego, wyjątkowy ostaniec skalny, zaprzeczający prawu grawitacji. Szersza u góry, węższa przy podstawie, ma 25 metrów wysokości. Potężna skała, przypominająca broń mitycznego olbrzyma powstała na skutek niszczącej działalności wiatru i mrozu. Na jej szczycie znajduje się żelazny krzyż, który upamiętnia zdobycie skały przez Leona Witka z Katowic w 1933 roku. Zakwaterowanie w obiekcie, obiadokolacja, nocleg. 2 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd na PUSTYNIĘ BŁĘDOWSKĄ — „Polska Sahara” to największy obszar lotnych piasków w Europie. Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Pustynia znajduje się w granicach Parku Krajo- brazowego Orlich Gniazd i jest częściowo objęta specjalną ochroną.Obszar ten odznacza się specyficznym krajobrazem. Obecnie na części północnej pustyni stacjonuje wojsko, wyko- rzystując ten teren do ćwiczeń spadochronowych. Znajdują się tu również pozostałości bunkra z II wojny światowej. Następnie przejazd do OGRODZIEŃCA — zwiedzanie malowniczo położonych ruin gotycko-renesansowego zamku Bonerów wzniesionego w 1530 roku — najwięk- szego na Szlaku Orlich Gniazd, położonego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko- Częstochowskiej — Górze Zamkowej. Ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, m.in. przy okazji produkcji „Janosika”, czy „Zemsty” Andrzeja Wajdy. Dla chętnych wizyta w Parku Miniatur w którym zobaczyć można makiety zamków iwarowOnrliich SGnizazdl w askakli u1:2 5. Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną, a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywania dokumentacji historycznej. Następnie spacer po REZERWACIE GÓRA ZBORÓW, zwany Górą Berkową, z której roztacza się najpiękniejszy widok na okolicę, przypomina labirynt złożony z bloków skalnych, iglic i murów. Na Górze Zborów znajdują się ciekawe formy skalne, przypominają m.in. sylwetki zwierząt i ludzi. Dalej zwiedzanie Jaskini Głębokiej — to jedyny tego typu obiekt udostępniony do ruchu turystycznego w województwie śląskim. Jej długość wynosi 190 m. Odkryta została jeszcze przed Il wojną. W czasie wojny eksploatowano tu wapień, co spowodowało częściowe zniszczenie jaskini. Przejazd do obiektu, zakwaterowanie, obiadokolacjainocleg.

3 DZIEŃ

Śniadanie, wykwaterowanie. Przejazd do CZĘSTOCHOWY. Zwiedzanie Klasztoru Paulinów na Jasnej Górze, zbudowano go w XIV wieku na jasnym wapiennym wzgórzu. Jego fundatorem był książę Władysław Opolczyk. Klasztor posiada niezwykłą historię m.in. obronił się przed Szwedami w 1655 roku w czasie potopu szwedzkiego. Obecnie jestto najw Polisce ęi jekdno sznajzwiękeszy ch na świecie centrów pielgrzymkowych. Cały zespół architektoniczny (Klasztor i Sanktuarium) powstał na przestrzeni ponad pięciu wieków, tworząc obecnie niezwykle cenny i zwarty kompleks tworzący ślady historii Polski. Sławę Jasnej Górze przyniósł przywieziony z Rusi obraz Matki Boskiej. To właśnie dzięki niemu sanktuarium stało się miejscem kultu maryjnego. Następnie spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny — najbardziej reprezen- tacyjną ulicą miasta, wybudowaną na początku XIX wieku. To tutaj powstawały reprezentacyjne gmachy, rezydencje fabrykantów i kamienice mieszczańskie. Powrót na miejsce zbiórki w godzi- nach wieczornych.

DODATKOWO

CENA

Cena wycieczki kalkulowana jest na zapytanie grupy.

Standardowo cena zawiera świadczenia wymienione obok.

CENA ZAWIERA

przejazd autokarem, opłaty drogowe i parkingowe, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, opiekę pilota, ubezpieczenie NNW, składkę na TFG i TFP, VAT.

DODATKOWE INFORMACJE

bilety wstępu do zwiedzanych obiektów oraz usługi lokalnych przewodników płatne dodatkowo, grupy szkolne powinny posiadać aktualne legitymacje, kolejność zwiedzanych może ulec zmianie.